NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Под прожектора Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
785
Под прожектора

Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.  Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска

| 26 Ноември 2024, 13:45 ч.
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Снимка © DFA

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава. 

Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).

Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.

„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.

Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Българският пианист професор Людмил Ангелов ще представи самостоятелен концерт в Огледална зала “Нели Божкова” в Добрич на 27 ноември, съобщават от Общината на областния град.

Почитателите на класическата музика ще могат да чуят "Органова хорална прелюдия в Сол минор" на композиторите Йохан Себастиан Бах и Феручо Бузони, както и произведения на Ференц Лист, Фредерик Шопен и други, допълват от общинската администрация.

Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). Проф. Ангелов е свирил в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау&rdqu

Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.

„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.

Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198

Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.

Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.

Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог

Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска. В оркестъра влизат още Симона Донова - флейта, Филип Тахмисян - обой, Радостин Златинов - кларинет, Илия Колев - валдхорна, Ивайло Ангелов - виола, Нора Калчева - виолончело, Ника Марио Николова - контрабас и Десислава Ангелова - пиано.  

Това е третият концерт на състава, припомни Ангелов. Идеята ни е да наложим отново традицията, съществувала през годините, подобен камерен ансамбъл, съвкупност от представители на различни групи музикални инструменти, да свири в градски салони, обясни той.

По думите му има създадени много произведения за такъв ансамбъл. Радостно е, че успяхме да възродим тази популярна в миналото инициатива във Варна и да се опитаме да сформираме група от активни музиканти, изпълняващи материал, който не е много популярен, добави той.  

В първия концерт на състава звуча барокова музика, а във втория - класика и съвременни произведения, припомни Ангелов.

За третата си изява те са подготвили програма с композиции от ХХ век, като първата част на концерта е с по-сериозна музика, а втората - с танцувални композиции. Ще прозвучат Три къси пиеси за духов квинтет от Жак Ибер; Малка сюита от Клод Дебюси; части от балета „Ромео и Жулиета“ на Прокофиев в обработка за нонет от Петър Тулешков; Five tango sensations на Астор Пиацола в обработка за соло кларинет и струнни; Yokuali на Курт Вайл в обработка за соло флейта и струнни; „Хубавата Кубинка“ на Хосе Уайт и Дансон № 2 от Артуро Маркез в обработка за нонет от Петър Тулешков. 

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.

„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.

Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.

Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри

Биографичната история "Гунди - легенда за любовта", проследяваща професионалния и личен живот на футболиста Георги Аспарухов, продължава да е най-гледаният филм в България, сочат обобщените данни от киносалоните. За двете седмици от излизането му на екран продукцията е гледана от общо 238 237 зрители, като приходите от билетите им до момента възлизат на 3 406 160 лева.

На втора позиция е първата премиера от изминалия уикенд - "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Третият филм от поредицата с драматичния сблъсък между Еди/Венъм и враговете им - от света на хората и на симбиота, са гледали 27 102 зрители, а постъпленията от билети са 445 524 лева.

Хорърът "Усмивката 2" е на трета позиция. Преживяваните от поп сензацията Скай Рейли ужасяващи и необратими събития са проследили 19 474 зрители, а за двете седмици в кината приходите са 255 285 лева.

Четвъ

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Ансамбълът „По пътя на музиката“ подготвя в момента проект за дейността си през идната година, когато планират и тематични събития като концерт с филмова музика на прочути композитори, сподели Ивайло Ангелов.

Симона Донова е изучавала флейта в САЩ, където живее десет години. След завръщането си, основава във Варна „Талентли академия“ с преподаване на английски език и изкуства.

Филип Тахмисян е завършил Националната музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“ в София. Започва като обоист в Бургаската опера, а по-късно се включва и във Варненския симфоничен оркестър. Има опит във всякакви състави и стилове музика.

Радостин Златинов е завършил магистратура в САЩ, където практикува като солист и учител 20 години. Свири и на саксофон.

Илия Колев е софийски възпитаник. Той е най-младият член на състава, но има разнообразен опит в класиката, джаза и поп музиката. Работи във всички оркестри в България и е част от групата „Фънки миракъл“. 

Константина Тодорова има опит като соло фаготист от 20 години, а от пет години е учител по фагот в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“ във Варна. Любовта й към камерната музика я провокира да създава различни състави. Тя е ментор по дървени духови инструменти в „Академия Роза“ в Шипка.

Ирина Олшанска е концерт майстор на Български камерен оркестър - Добрич, първа цигулка в Струнен квартет „Добрич“ и оркестъра на Варненската опера. Родена е в Украйна. Завършила е Националната музикална академия „Пьотр Илич Чайковски“ в Киев и е защитила солова аспирантура по цигулка в Националната музикална академия „Микола Лисенко“ в Лвов. Преподавала е цигулка и камерен ансамбъл в Националния институт по музика „Рейнолд Глиер“ в Киев. Водила е активна концертна дейност в Украйна, САЩ и Европа, участва в различни национални и международни фестивали. 

Ивайло Ангелов е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив и Великотърновския университет. Работи в Габровския камерен оркестър като виолист и артистичен секретар. Има репертоар и записи на музика от барока до нашия век, както и в поп, рок и джаз изпълнения. От 2017 г. е виолист в оркестъра на Варненската опера, в Симфониета - Варна, Варненския камерен оркестър, квартет „Колегиум Варна“ и Amaranth Orchestra. Преподавател е по виола и камерна музика в НУИ „Добри Христов“.

Нора Калчева е завършила НМА „Панчо Владигеров“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Член е на струнен квартет StringS от 2001 г. Преподавала е в The North London Colourstrings Conservatoire. Понастоящем е учител в НУИ „Добри Христов“. Участвала е в концерти, звукозаписи и проекти с класическа, поп и рок музика.

Ника Марио Николова е завършила НМА в София. Работила е в Академичния симфоничен оркестър към Академията, а след това в оркестъра на Варненската опера. Участва в концерти, конкурси, фестивали и записи в България и чужбина. Преподавател е по контрабас в НУИ „Добри Христов“.

Десислава Ангелова завършва педагогика на обучението по музика във Великотърновския университет при проф. Лилия Наумова. Специализира в Генуа. Работи като преподавател в държавни и частни учебни заведения във Варна. Занимава се с концертна дейност и камерна музика. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Арт галерия „Даниела Стойкова“ празнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“
Столична арт галерия „Даниела Стойкова“ ще отпразнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“.  Тя ще бъде открита на 4 декември, съоб ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
В изложбата си Raw Perspectives Тодор Рабаджийски поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Това съобщават от ...
Биография: Светослав Обретенов
Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че ...
Биография: Емир Кустурица
Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, ср ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълн ...
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на „Билборд“, отбелязвайки знаково постижение от 19 седмици на върх ...
Коледно-новогодишният фестивал в Русе предлага много музика и забавления
Коледно-новогодишният фестивал в Русе предлага много музика и забавления. Това съобщиха от общинската управа, които са организатор на събитията.  Началото на фестивала ще бъд ...
Братя Владигерови представят „Есенни джаз скици“ с биг бенда на БНР
Братята Александър и Константин Владигерови ще представят „Есенни джаз скици“ с биг бенда на Българското национално радио (БНР) с диригента Антони Дончев. Концертът ще ...
Дрейк започва съдебни действия срещу „Юнивърсал мюзик груп“ и „Спотифай“
Канадският рапър Дрейк предприе съдебни действия срещу „Юнивърсал мюзик груп“ и „Спотифай“, предаде Асошиейтед прес. Според певеца тези музикални компании ...
Тикер в 02:00 ч.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фе ...
Начало Под прожектора
785
Под прожектора

Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември.Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.

| 26 Ноември 2024, 13:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Снимка © DFA

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава. 

Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска. В оркестъра влизат още Симона Донова - флейта, Филип Тахмисян - обой, Радостин Златинов - кларинет, Илия Колев - валдхорна, Ивайло Ангелов - виола, Нора Калчева - виолончело, Ника Марио Николова - контрабас и Десислава Ангелова - пиано.  

Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).

Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.

„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.

Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Българският пианист професор Людмил Ангелов ще представи самостоятелен концерт в Огледална зала “Нели Божкова” в Добрич на 27 ноември, съобщават от Общината на областния град.

Почитателите на класическата музика ще могат да чуят "Органова хорална прелюдия в Сол минор" на композиторите Йохан Себастиан Бах и Феручо Бузони, както и произведения на Ференц Лист, Фредерик Шопен и други, допълват от общинската администрация.

Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). Проф. Ангелов е свирил в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау&rdqu

Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.

„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.

Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198

Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.

Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.

Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог

Това е третият концерт на състава, припомни Ангелов. Идеята ни е да наложим отново традицията, съществувала през годините, подобен камерен ансамбъл, съвкупност от представители на различни групи музикални инструменти, да свири в градски салони, обясни той.

По думите му има създадени много произведения за такъв ансамбъл. Радостно е, че успяхме да възродим тази популярна в миналото инициатива във Варна и да се опитаме да сформираме група от активни музиканти, изпълняващи материал, който не е много популярен, добави той.  

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.

„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.

Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.

Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри

Биографичната история "Гунди - легенда за любовта", проследяваща професионалния и личен живот на футболиста Георги Аспарухов, продължава да е най-гледаният филм в България, сочат обобщените данни от киносалоните. За двете седмици от излизането му на екран продукцията е гледана от общо 238 237 зрители, като приходите от билетите им до момента възлизат на 3 406 160 лева.

На втора позиция е първата премиера от изминалия уикенд - "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Третият филм от поредицата с драматичния сблъсък между Еди/Венъм и враговете им - от света на хората и на симбиота, са гледали 27 102 зрители, а постъпленията от билети са 445 524 лева.

Хорърът "Усмивката 2" е на трета позиция. Преживяваните от поп сензацията Скай Рейли ужасяващи и необратими събития са проследили 19 474 зрители, а за двете седмици в кината приходите са 255 285 лева.

Четвъ

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

В първия концерт на състава звуча барокова музика, а във втория - класика и съвременни произведения, припомни Ангелов.

За третата си изява те са подготвили програма с композиции от ХХ век, като първата част на концерта е с по-сериозна музика, а втората - с танцувални композиции. Ще прозвучат Три къси пиеси за духов квинтет от Жак Ибер; Малка сюита от Клод Дебюси; части от балета „Ромео и Жулиета“ на Прокофиев в обработка за нонет от Петър Тулешков; Five tango sensations на Астор Пиацола в обработка за соло кларинет и струнни; Yokuali на Курт Вайл в обработка за соло флейта и струнни; „Хубавата Кубинка“ на Хосе Уайт и Дансон № 2 от Артуро Маркез в обработка за нонет от Петър Тулешков. 

Ансамбълът „По пътя на музиката“ подготвя в момента проект за дейността си през идната година, когато планират и тематични събития като концерт с филмова музика на прочути композитори, сподели Ивайло Ангелов.

Симона Донова е изучавала флейта в САЩ, където живее десет години. След завръщането си, основава във Варна „Талентли академия“ с преподаване на английски език и изкуства.

Филип Тахмисян е завършил Националната музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“ в София. Започва като обоист в Бургаската опера, а по-късно се включва и във Варненския симфоничен оркестър. Има опит във всякакви състави и стилове музика.

Радостин Златинов е завършил магистратура в САЩ, където практикува като солист и учител 20 години. Свири и на саксофон.

Илия Колев е софийски възпитаник. Той е най-младият член на състава, но има разнообразен опит в класиката, джаза и поп музиката. Работи във всички оркестри в България и е част от групата „Фънки миракъл“. 

Константина Тодорова има опит като соло фаготист от 20 години, а от пет години е учител по фагот в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“ във Варна. Любовта й към камерната музика я провокира да създава различни състави. Тя е ментор по дървени духови инструменти в „Академия Роза“ в Шипка.

Ирина Олшанска е концерт майстор на Български камерен оркестър - Добрич, първа цигулка в Струнен квартет „Добрич“ и оркестъра на Варненската опера. Родена е в Украйна. Завършила е Националната музикална академия „Пьотр Илич Чайковски“ в Киев и е защитила солова аспирантура по цигулка в Националната музикална академия „Микола Лисенко“ в Лвов. Преподавала е цигулка и камерен ансамбъл в Националния институт по музика „Рейнолд Глиер“ в Киев. Водила е активна концертна дейност в Украйна, САЩ и Европа, участва в различни национални и международни фестивали. 

Ивайло Ангелов е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив и Великотърновския университет. Работи в Габровския камерен оркестър като виолист и артистичен секретар. Има репертоар и записи на музика от барока до нашия век, както и в поп, рок и джаз изпълнения. От 2017 г. е виолист в оркестъра на Варненската опера, в Симфониета - Варна, Варненския камерен оркестър, квартет „Колегиум Варна“ и Amaranth Orchestra. Преподавател е по виола и камерна музика в НУИ „Добри Христов“.

Нора Калчева е завършила НМА „Панчо Владигеров“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Член е на струнен квартет StringS от 2001 г. Преподавала е в The North London Colourstrings Conservatoire. Понастоящем е учител в НУИ „Добри Христов“. Участвала е в концерти, звукозаписи и проекти с класическа, поп и рок музика.

Ника Марио Николова е завършила НМА в София. Работила е в Академичния симфоничен оркестър към Академията, а след това в оркестъра на Варненската опера. Участва в концерти, конкурси, фестивали и записи в България и чужбина. Преподавател е по контрабас в НУИ „Добри Христов“.

Десислава Ангелова завършва педагогика на обучението по музика във Великотърновския университет при проф. Лилия Наумова. Специализира в Генуа. Работи като преподавател в държавни и частни учебни заведения във Варна. Занимава се с концертна дейност и камерна музика. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Арт галерия „Даниела Стойкова“ празнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
Биография: Светослав Обретенов
Биография: Емир Кустурица
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Авансцена
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Авансцена
Коледно-новогодишният фестивал в Русе предлага много музика и забавления
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.